Blogi Rohelise kooli tegemistest

Õppeaasta 2023/24 teemad on ,,Toit, heaolu ja tervis", Meri ja rannik" ja ,,Kooliõu", mis kajastuvad meie õppeaasta igapäevases õppetöös. 

Rohelise Kooli tegevuskava 

https://docs.google.com/document/d/1St8TXTwrUeq91sqgUgpwzWIMeU1UbgKLc1o…

Jätkame iga-aastaste tegevustega- kasutame kõike säästlikult, tarbime kõike mõistlikult ja taaskasutame võimalusel nt taaskasutame pakendeid, paberit jne. Koolitoidujäägid lähevad kompostiks või taluloomadele. Meisterdamiseks taaskasutame erinevaid materjale. Liikumisvahetunnid toimuvad kaks korda kuus kas rohekooli töörühma või õpilasesinduse ülesannetega. igakuiselt toimuvad silmaringi avardavad viktoriinid ja rannikuga piiratud maakondade tutvustamised klasside poolt. Selle õppeaasta KIK projekti õppekäigud on seotud mere ja ranniku teemaga Lahemaale, Tallinna Meremuuseumisse.

Septembris osalesime pärast kooli spordipäeva Vinni valla koolide spordipäevadel, Rakke krossijooksul, Lääne- Virumaa võistlustel. Rohekooli loosiga osalesime Vinni valla laadapäeval loteriiga, et suurendada kooliõue elurikkust.

Laekvere alevikku koristasime pisiprügist maailmakoristuspäeval. Maal elamisepäeval näitasime oma koolimaja ja tegemisi soovijatele.

2.klassi eestvedamisel tähistasime sügise sünnipäeva näitusega ,,Sügisandidest loomaaed".

AHHAA teadusekeskus on Life IP CleanEST projekti raames valminud vee- ja keskkonnateemaline hariv teadusteatri etendus lõhepoiss Luudost selgitamaks meile Läänemere olukorda.

8.- 9.klass osalesid ettevõtlikkuspäeval Mõdrikul ,,Noored ettevõtluse veduriks".

Algklassid alustasid taas igakuiste raamatukogutundidega lugemisisu suurendamiseks.

Oktoober on tähtsate päevade kuu- kooli sünnipäev ja õpetajate päev, mida sel aastal tähistasime koolikontserdiga Tõnu Tublilt. 

Kooliesindus 7.-9.klassi õpilastest pani oma keskkonnateemalisi teadmisi proovile Lahemaa looduspäeval. Traditsiooniline tõrujooks kooli sünnipäeva auks oli sel korral 6.klassi organiseerida. 

Oma heaolu ja tervise heaks tuletasime meelde ja täiendasime teadmisi esmaabist vilistlase Kelly Kiviranna abil.

1.klass käis Rakvere Linnakodaniku muuseumis uurimas, kuidas vanasti leiba valmistati. 

Osalesime Euroopa Jäätmetekke Vähendamise nädalal, taaskasutades pakendeid, valmisid toredad lillepotid, lumememmed, robotid.

Rahvusooper Estonias etendust ,,Alice Imedemaal" vaatamas 5.-9.klassi õpilased.

Enne koolivaheajale minekut oli ,,Teistmoodi koolipäev", mis  hõlmas algklasside ettelugemistundi, 5.-9.kl ettelugemise päeva ja viktoriini ning veekogudega piirnevate maakondade tutvustusi -4. ja 7. klassi poolt.

November algas 1.klassi korraldatava halloweeninädalaga. Toimus juba traditsiooniline pereõhtu, kus etteasted olid lasteaialaste poolt, 7.klassilt kohvik, lastevanemate kaasabil moetäika ja rohekoolilt loterii ,,Iga loos võidab- suurendame kooliõue elurikkust“.

Kätte jõudnud pime aeg tuletas meelde helkurite vajaduse, mida tulid kontrollima piirkonna politseinikud.

Peipsi koolituskeskuse juhendamisel projekt maailmaharidusest läbi haridusliku rollimängu, mida
proovisid 6.-7.kl ja hiljem rollimängude metoodika töötajatele.

Lõppes septembris alguse saanud vanapaberi kogumine. Vanapaber viidi Räpina Paberivabrikusse, et saada taaskasutatud paberit igapäevasteks tegemisteks.

Kadripäeva tähistasime kooli kutsutud Terje Puistajaga rahvakultuurikeskusest, kes tutvustas kadripäeva kombeid ja viis läbi erinevaid töötubasid kogu koolile.

I trimestri lõpetasime pildistamisega.

Koolitus "Veeohtus“ 1.klassile.

Üheksa 2.klassi õpilast oli kutsutud  Rakvere Galeriisse kunstitööde näituse avamisele.

Käes detsember, süütasime kooliõuel nulul jõulutuled jõululaulu saatel.

Alustasime jõulude ettevalmistustega- taaskasutades paberit, pakendit, paela- valmisid aknakaunistused kaheksakandid ja jõuluehe koolimaja kuusele. Koolimaja aknalaudadele ilmusid vahvad lumememmed ja päkapikud.

Detsembrist alates iga kuu muutub telefonivaba koolipäev, esmaspäeviti tuleb meil hakkama saada telefonita.

4.-6.klass jõulumaal Rakvere linnuses, 1.-3.klassile tuli külla liikuv jõulubuss.

Õpilasesindus Rahvamaja jõululaadal kauplemas rohekooli loteriiga.

11.-20. detsembrini koolimajas ei kõla koolikella, vaid vahetundides jõulumuusika.

Õpilasesindus korraldas vahva hommikuvõimlemise kogu kooliperele.

Kogu koolipere ragistas oma päid 1. ja 9.klassi viktoriinides.

Kaarina Aamer ja Jaanus Põlder tutvustasid pärimusmuusikat 1.-4.klassile.

Inglise keele tundides osalesime 4.-9.klass Baltic Sea Web Quiz 2023.

Jõuluhommik algas teadmiste ammutamisega 3. ja 9.klassi maakonna tutvustustest, jätkus kontserdiga koolisaalis ning vahva klassihommikuga klassikaaslastega jõuluvana juures.

Jaanuaris koolivaheajal õppisid õpetajad savitööd kooli uues savikojas. 

Jaanuaris on teisipäevad telefonivabad. 

Rohelise kooli töörühma koosolek- plaanide seadmiseks.

Rohelise kooli töörühm korraldas  liikumisvahetunni. Selle raames kõndisime kergliiklusteel. Ülesandeks oli iseloomustada ilma, märksõnadega: temperatuur, päikesepaiste, sademed, pilvisus, tuulesuund.

Teatrietendus Miks Teatrilt ,,Marakratt ja kesköine raamatukogu" 1.-4.klassile Avinurme Kultuurikeskuses.

Veebruarit alustasime hommikuse õuetunniga tähistades sooja kampsuni ja Euroopa 112 päeva. Mõeldes Soojusenergiat kokku hoides olime 45 minutit õues mõeldes kliimasoojenemisele ja sellest tulenevalt väljasurevatele loomadele.  Lumele ja lumest tuli igal klassil meisterdada loom ja 112.

Tublid sportlikud õpilased osalesid Lääne- Virumaa kergejõustikuvõistlustel. 

8.klassi eestvedamisel tähistasime sõbrapäeva, valides igas klassis ja töötajate hulgas sõbralikke ning lemmikloo rütmis sai vahetunnis puusi liigutada. 

6.klass tutvustas kooliperele Läänemaad.

Koolimaja kaunistasid kirikindapuud.

21.02 korraldas 7.klass Eesti Vabariigi aastapäeva aktuse.

22.-23.02 toimus koolilaager, kus toredaid, põnevaid tegevusi jätkus kõigile- sporditunnid Muugas, Laekvere raamatukogu tegevused, globaalse kodakondsuse teemaline vestlusring, koolimaja kaunistamiseks triipkoodi loomine, 8.klassi õpilase loovtöö 1.-3.klassile, savikoda, matk Kellaveremäele, aabitsapidu, ristsõnade lahendamine, hommikuvõimlemine, kohaliku toidu töötuba, 9.klassi õpilaste rohekooli tunnid lasteaialastele, tutvumine laskeringiga.

Märtsikuus on neljapäevad telefonivabad.

6.03 Vanemuise Teatri külastus 1.-4.klassile, etendus ,,Sipsik".

8.03 Naistepäeval lõpetasime II trimestri ja toimus ,,Jätkusuutliku toidu tarbimine ja tootmine'' töötuba 8.-9.klassile.

11.03 huvilistele roomajate näitus- loeng Toomas Prantsibliga.

12.03 Meie tubli poistekoor Tartu Laulupeo eelproovis ja Ahhaa keskuses.

14.03 Emakeele üritus 4.klassi poolt kogu koolile. Täitsime klassiti toredaid omaloomingulisi ülesandeid.

15.03 Toimus ülekooliline kodusõppepäev, mille sisustasid erinevate ainete lõimitud ülesanded. Õpetajatel oli koostööpäev.

19.03 Avinurme Gümnaasium tutvustas end 8.-9.klassi õpilastele, kel seisab ees uue kooli valimine haridustee jätkamiseks.

20.03 Koolitus ,,Asjad, millest täiskasvanud rääkida ei julge." Koolitus oli 7.-9.kl õpilastele ja toimus rahvamajas, kuhu olid tulnud ka Simuna ja Roela kooli õpilased.

20.03 Rakvere teatri külastus 7.-9.klassi õpilastele, ,,Esimene armastus on revolutsioon"

21.03 Ülemaailmne matemaatika võistlus ,,Känguru"

22.03 3. ja 8.klass panid meie teadmised proovile märtsikuuviktoriinis.

28.03 Tantsuringi õpilased Tartus tantsuvõistlusel.

Aprillikuus on reeded telefonivabad

1.04 3.klassi ja õpilasesinduse eest vedamisel ,,Naljapäev"- kandsime midagi naljakat või olime koolikotita, joonistasime koomiksit.

8.04 tegime märtsikuu tegemiste kokkuvõte kogunemisel

10.04 tervisekuu raames tulid Suukoolist spetsialistid rääkima õpilaste suuhügieenist. Töötoad koosnesid teoreetilisest ja praktilisest osast.

11.04 Lääne- Virumaa koolide teadusvõistlus ,,Katsekakk" 

Kooli 4-liikmeline võistkond osales discgolfivõistlus Tapal. 

12.04 Iga klass kõndis õues klassijuhatajatunnis endale sobival ajal 15-20 minutit. 

Rohelise kooli töörühma liikmete esindus osales ,,Ringdisaini ja ringmajanduse õppepäeval" Eesti Disainikeskuses Tallinna, Telliskivi Loomelinnakus. Meid võtsid Eesti Disainikeskuses vastu ringdisaini ekspert Mariliis Alev ja disainer Kristi Laanemäe, kelle juhendamisel heitsime pilgu ringmajanduse maailma ja saime läbi praktiliste harjutuste kaasa mõelda meie jaoks tavaliste toodete elukaarele ja keskkonnamõjule ning sellele, kuidas asju disainida keskkonnasõbralikumalt. Külastasime ka Reet Ausi loomekeskust.

17.04 7.-9.kl õpilased sõitsid Tallinnasse Meremuuseumisse KIK-õppekäigule ja külastasid Tervishoiumuuseumi teadusteatrit "Avalik lahkamine".

Politseimuuseumi töötuba 1.-4.klassile koolimaja saalis.

19.04 Laekvere raamatukogu projekti raames on külas kirjanik Epp Petrone. Töötoad ,,Loodusraamatud" 1.-5.kl.
ja  ,,Mis meist saab?" 6.-9.kl.

Kuusakoski korraldatud ,,Rohejahi" lõpuüritus Tallinnas- kampaania kokkuvõte ja tänamine
paneeldiskussioon  taaskasutuse ja tarbimise vähendamise teemal, Gameboy Tetrise ja Minimal Wind kontsert
*Arutelu toimus Noorte Keskkonnanõukogu liikmete eestvedamisel ja lavale olid Lääne-Harju vald vallavanem Jaanus Saat, Telia tegevjuht Holger Haljand, Kuusakoski juhatuse liige Toomas Kollamaa, Stillabunt tegevjuht Marina Gutel-Reile ja Gameboy Tetris. Külalisi tervitas ka kliimaminister Kristen Michal.

 

 

 

 

Avaldatud 05.11.2023. Viimati muudetud 24.04.2024.